logo

Wzrost znaczenia wina w życiu, kulturze i literaturze

logo
Wzrost znaczenia wina w życiu, kulturze i literaturze

Nastąpiła pewna zmiana w polskiej kulturze picia, a potwierdzają to badania konsumencie i socjologiczne. Polacy przestali pić alkohol dla wprawiania się w tzw. nastrój, ale zaczęli pić różnego rodzaju trunki, aby je posmakować i poszerzyć tym samym swoje kulinarne i alkoholowe horyzonty.

W Polsce wzrosło przede wszystkim spożycie wina, co wielu cieszy szczególnie, by to oznacza, że Polacy wybierają szlachetny napój (pod warunkiem oczywiście, że wino należy do tych nieco droższych). Zresztą o zmianie świadczy też zestaw win dostępnych w prawie wszystkich restauracjach i sommelierskie umiejętności coraz większej liczy kelnerów i kelnerek.

Wino w kulturze

Wino jest cenione na całym świecie, o czym świadczy znaczna liczba jego miłośników. Wielbicieli wina można znaleźć wśród przedstawicieli wielu narodów i profesji. Znaczna liczba lekarzy zaleca picie jednej lampki czerwonego wina raz w tygodniu osobom z chorobami serca, bo wino rozrzedza krew. Wielu pisarzy pisze o winie (a może i przy winie). Jeden słoweński pisarz, opisując mieszkanie swojego bohatera najbardziej skupił się na tym jaki zestaw win ma ten bohater i dlaczego jest on trzymany pod kluczem.

Wielu filmowców wprowadza do swoich filmów wino, bo wiadomo, że to powoduje nowe zdarzenia i sytuacje – bo jak mówi łacińska sentencja in vino veritas, czyli w winie prawda. Kilku antycznych filozofów pisze o konieczności picia wina dla oczyszczenia umysłu, a francuski filozof Melabranche w jednym ze swoich esejów pisze o konieczności nauki dzieci picia wina, bo dzięki temu uczyć ich można samej kultury rozmowy przy biesiadowaniu.zestaw-win-5

Życie z winem

Bez wina życie jest ciężkie – tak twierdzą miłośnicy wina, którzy często pamiętają nie tylko wydarzenia ze swojego życia, ale także jaki smak wina im wtedy towarzyszył.

Wszyscy Ci, którzy uwielbiają wina posiadają swoje piwniczki lub półeczki, gdzie trzymają swój zestaw win, z których można wybrać coś do obiadu, coś na uczczenie wielkiego wydarzenia lub coś, aby wybić za duszę zmarłego przyjaciela.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

logo
logo